Casa / Serviciul clienţi / Asistent social Job Descriere eşantion

Asistent social Job Descriere eşantion

SOCIAL WORKER JOB DESCRIPTION

Asistentii sociali sunt de încredere pentru a ajuta persoanele fizice, familii, şi grupuri de oameni pentru a gestiona problemele acestea sunteţi confruntă cu progresul pacienţii lor vieţi. Un aspect al acest lucru este predarea abilităţilor şi dezvoltarea de mecanisme pentru pacienţii să se bazeze pe o mai bună viaţa lor şi experienţe.

ABILITĂŢI

  • Ascultare activă-Da o atenţie deplină a ceea ce alţi oameni spun, Luând timp pentru a înţelege puncte puse la, întrebări după caz, şi nu întrerupe la necorespunzătoare ori.
  • Discernământul sociale — fiind constienti de reactiile altora şi înţelegerea ce reacţionează aşa cum o fac.
  • Vorbi — Vorbesc cu alţii pentru a transmite eficient informaţiile.
  • Gândirea critică-Folosind logică şi raţionament pentru a identifica punctele forte şi punctele slabe ale soluţiilor alternative, concluzii sau abordări pentru probleme.
  • Coordonare-Ajustarea acţiunile în legătură cu acţiunile altora.
  • Lectură comprehensiune-Înţelegerea scrisă propozițiile și paragrafele în lucru și documentele aferente.
  • Serviciul de orientare — Caută în mod activ de moduri de a ajuta oamenii.
  • Scris-Comunicarea în mod eficient în scris, în funcţie de nevoile de audienţă.
  • Rezolvarea problemelor complexe-Identificarea problemelor complexe şi revizuirea informaţii legate de a dezvolta şi evalua opţiuni şi implementa soluţii.
  • Judecata şi luare a deciziilor, luând în considerare costurile relative si beneficiile acţiunilor potenţial pentru a alege cea mai potrivita.

RESPONSABILITĂŢI

  • Lucreze împreună cu alţi profesionişti pentru a evalua pacienţii medicale sau fizice starea şi pentru a evalua nevoile clientului.
  • Avocat pentru clienţii sau pacienţii pentru a determina crize.
  • Referi pacientul, client, sau de familie la Comunitate averea pentru a ajuta la recuperarea de la boli mentale sau fizice şi să asigure accesul la servicii, cum ar fi asistenţă financiară, asistenţă juridică, locuinţe, ocupare fortei de munca sau Educatie.
  • Examinarea copilului abuz sau de neglijare cazuri şi ia măsuri de protecţie certificate atunci când este necesar.
  • Sfatul clientilor si pacientilor în sesiuni individuale si de grup pentru a le învinge dependenţe ajuta, recupera de la boli, şi adapta la viaţa.
  • Planul de evacuare la facilitatea de îngrijire la domiciliu sau alte facilitate de îngrijire.
  • Monitor, estimare, și se înregistrează progresul clientul potrivit obiective măsurabile descrise în tratament şi planul de îngrijire.
  • Identifica mediu impedimente în calea progresului clientului sau pacientul prin interviuri şi revizuire a pacientului records.
  • Sistematiza grupuri de sprijin sau consilier membri ai familiei pentru a le ajuta în înţelegerea, de-a face cu, şi sprijinirea clientului sau pacientul.

Despre grupul de colaborare

Verifica, de asemenea

Fotograf postului

DESCRIERE JOB FOTOGRAF FOTOGRAF ar trebui să fie imaginativ, cu un ochi bun pentru o imagine. au …

lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicat. Câmpurile necesare sunt marcate *